Цел и задачи
Целта на проекта е да се оценят съдържанието, запасите и степента на стабилизация и хумификация на почвено органично вещество в екосистеми от субантарктическата тундра, посредством прилагане на набор от полеви и аналитични методи и чрез математическо моделиране. В допълнение съвместните проучвания ще допринесат за изготвянето на оценка на регионалния принос на почвите на Антарктика (по примера на остров Ливингстън) към глобалния въглероден баланс.
Задачи на проучването:
Провеждане на теренни проучвания в Южните Шетландски острови в продължение на няколко сезона, за да се осигури максимално покритие за статистическа достоверност на получените резултати, включително в досега неизследвани области в рамките на логистичната и транспортната достъпност.
Картографиране на почвената покривка в ключови области, за оценка хетерогенността на почвите, морфологията на органопрофила и запасите от органични вещества.
Извършване на оценка на структурния състав на хумусните вещества и общия запас на органична материя с помощта на ядрено-магнитна резонансна спектроскопия (13-C ЯМР). Проучване на биохимичната активност на молекули от различни фракции на органичното вещество, чрез метода на електронната парамагнитна резонансна спектроскопия.
Идентифициране на микробиологичното биоразнообразие субантарктическите почви.
Проучване на растителната покривка на островите на архипелага и идентифициране на съответствията и взаимното влияние на растителните съобщества и почвите.
Създаване на основи за идентифициране на динамиката на запасите от органичен въглерод в антарктическите почви при условия на изменение на климата и под влияние на антропогенния фактор.
Допълване на информацията за класификация на антарктически почви, като се вземат предвид качеството (C/N, групов и фракционен състав) и профилното разпределението на почвената органична материя.
Да се извърши оценка на приноса на изследваната област към въглеродния баланс на регионално и глобално ниво.